You are currently viewing OpenVPN چیست؟

OpenVPN چیست؟

اوپن وی پی ان (OpenVPN) نرم‌افزاری متن باز برای پیاده‌سازی شبکه خصوصی مجازی با هدف ایجاد ارتباطات امن نقطه به نقطه یا سایت به سایت است.

امکان انتقال دیتا در دو بستر UDP و TCP در این نرم‌افزار امکان‌پذیر است در نسخه جدیدتر ویژگی IPv6 به‌طور کامل و همچنین پشتیبانی از رمزنگاری mbed TLS به آن افزوده شده‌است.

همانند SSTP این اتصال از L2TP نرخ رمزگذاری بالاتری بر روی اطلاعات دارد به علاوه اینکه این اتصال به ویژگی‌های اضافه تری مانند انتقال از دریچهٔ Ethernet و … همراه شده‌است.

OpenVPN یکی از امن‌ترین پروتکل‌های عبور از فیلترینگ است و به دلیل ویژگی اوپن سورس بودن قابل مسدود سازی نیست و از انعطاف‌پذیری بالای بر خوردار است.

برخلاف برخی از پروتکل ها که فقط در برخی از سیستم عامل ها کار می کنند ، OpenVPN انواع سیستم عامل های Mac، Android، Windows، Linux، iOS و سایر سیستم عامل ها را به خوبی پشتیبانی نموده و اگر می خواهید یک سرویس VPN را در دستگاه های مختلف اجرا کنید، این پروتکل انتخاب خوبی است.

اوپن وی پی ان برخلاف سایر پروتکل‌های تونل سازی مبتنی بر IPSec ( مانند L2tp )، برای تأیید اعتبار و رمزنگاری اطلاعات، به SSL / TLS تکیه می‌کند.

OpenVPN رمزگذاری 256 بیتی را به صورت استاندارد پیاده‌سازی می کند، به این معنی که کلیدهای آن از 256 تا صفر و یک تشکیل شده‌اند که حدس زدن یا شکستن آن ها را بسیار دشوار می کند. OpenVPN همچنین می تواند از رمزهای دیگر، حتی قوی تر، مانند 3DES (استاندارد رمزگذاری سه گانه داده)، lowfish، CAST-128 یا AES (استاندارد رمزگذاری پیشرفته) استفاده کند.


معایب OpenVPN

در اینجا چند مورد از ویژگی‌های منفی استفاده از اوپن وی پی ان می‌پردازیم:


1- راه‌اندازی اولیه

راه‌اندازی و اتصال به Openvpn برای بار اول ممکن است کمی پیچیده‌تر از دیگر سرویس‌ها باشد که با توجه به مزایای آن، قابل چشم پوشی است. در Openvpn تنها مرحله‌ای که با دیگر سرویس‌ها متفاوت است قسمت وارد کردن سرور مورد نظر می‌باشد که به جای وارد کردن سرور، می‌بایست فایل سرور را فراخوانی کنید.


2- افت سرعت ناچیز

OpenVPN به‌عنوان امن‌ترین پروتکل VPN در نظر گرفته می‌شود. اما این پروسه رمزنگاری که در بالا به آن اشاره کردیم، ممکن است افت سرعت ناچیزی داشته باشد.


3- نیاز به نصب اپلیکیشن

OpenVPN با هیچ سیستم‌عاملی ادغام نمی‌شود. بنابراین برای استفاده از آن باید اپلیکیشن آن را نصب کنید.


مزایای OpenVPN

در اینجا برخی از مزایای استفاده از اوپن وی پی ان می‌پردازیم:


1- سازگاری با چندین سیستم‌عامل

یکی از بهترین ویژگی‌های OpenVPN، قابلت نصب آن در تمام سیستم‌عامل‌های رایج دسکتاپ و موبایل است. همچنین از سیستم‌عامل‌های با محبوبیت کمتر مانند OpenBSD،FreeBSD و Solaris پشتیبانی می‌کند.


2- بسیار امن

برای محافظت از داده‌های خود در برابر اشخاص ذینفع، پروتکل OpenVPN گزینه‌ی بسیار مناسبی است. این برنامه از رمزنگاری‌های سطح بالا و رمزگذاری ۲۵۶ بیتی استفاده می‌کند. این امر باعث می‌شود که سرقت اطلاعات شما توسط حملات مجرمان سایبری غیرممکن شود.


3- کنترل کامل اتصالات

برخلاف پروتکل‌های دیگر، OpenVPN به شما آزادی انتخاب بین TCP و UDP را برای انتقال داده‌های خود می‌دهد. کنترل بیشتر بر روی اتصالات، تطبیق آن‌ها را با نیازهای شما آسان‌تر می‌کند.


4- پشتیبانی کامل از محرمانگی پیشرو

این اقدام امنیتی فوق‌العاده مفید احتمال به خطر افتادن اطلاعات شخصی شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. دلیل این امر آن است که کلیدهای منحصر به فرد برای هر بخش تولید می‌شود.


5- مسدود کردن آن سخت است

تشخیص و مسدود کردن اتصالات اوپن وی پی ان کار ساده‌ای نیست. آن‌ها می‌توانند از پورت‌های TCP و همچنین UDP استفاده کنند. علاوه بر این، پیکربندی OpenVPN در پورت 443 شما را قادر می‌سازد تا هرگونه فایروال را به اشتباه وادارید، زیرا همان پورتی است که توسط ترافیک HTTPS استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید