You are currently viewing MTProto تلگرام چیست؟

MTProto تلگرام چیست؟

پروتکل MTProto یا همان مولتی پراکسی تلگرام یک پروتکل امنیتی جدید است که با هدف دور زدن فیلتر تلگرام توسط تیم تلگرام توسعه داده شده است. پروتکل MTproto را می توان به مانند Https دانست. پروتکل Https رابط میان کاربران و سرور است اما پروتکل MTProto وظیفه انتقال پیام‌های رمزنگاری شده به صورت کاربر به کاربر را در پیام رسان تلگرام ایفا می کند.

پیش از این در این پیام رسان، پیام رمزنگاری شده از جانب کاربر به سرور منتقل می شود و آن جا رمزنگاری شده و مجددا به سوی کاربر دیگر با رمزنگاری جدید ارسال می گردد. اما در MTProto جدید توسعه یافته توسط تلگرام، پیام رمزنگاری شده به سوی سرور ارسال می گردد و همانجا بدون رمزگشایی به سوی گیرنده ارسال می گردد. یعنی امکان شنود پیام ها در سرور دیگر وجود ندارد.

دور زدن فیلترینگ تلگرام با پروکسی های جدید در بستر همین پروتکل عمل می کند. با ورود به وب سایت تلگرام متوجه شدیم که، پروکسی MTProto در آخرین نسخه تلگرام دسکتاپ، مک‌او‌اس، اندروید و ورژن ۵ تلگرام ایکس مخصوص IOS قابل دسترس است.

یکی از ویژگی‌های جالب MTproto استفاده از تمامی روش‌های انتقال داده است یا به عبارتی این پروتکل از روش‌های همچون UDP, TCP, HTTP, HTTPS نام برد و در صورتی که تصمیمی مبنی بر بسته شدن این روش گرفته شود می‌بایست کل اینترنت کشور را مختل کرد و بسیاری از فعالیت‌های روزانه کاربران اینترنت با مشکل رو به رو می‌شود و حیات بسیاری از کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز با خطر مواجه می‌شود.

پروکسی تلگرام (Telegram Proxy) سروری است که به عنوان واسطه عمل می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد که از محدودیت‌های اعمال شده عبور کرده و به محتوا و مطلبی که می‌خواهند، دست پیدا کنند. در واقع پروکسی در تلگرام همانند یک VPN عمل می‌کند، اما فقط بر روی پلتفرم تلگرام فعال است.

دیدگاهتان را بنویسید