You are currently viewing وی پی ان (VPN) چگونه کار می کند؟

وی پی ان (VPN) چگونه کار می کند؟

شبکه خصوصی مجازی اولین بار توسط مایکروسافت در سال 1996 به عنوان راهی برای دسترسی ایمن کارکنان راه دور به شبکه داخلی شرکت توسعه یافت. از آنجایی که استفاده از وی پی ان بهره وری شرکت را دو برابر کرد، شرکت های دیگر نیز از این روش استفاده کردند.

VPN های شرکتی اکنون توسط کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین توسعه‌دهندگان متوجه شدند که این ” تونل” می‌تواند توسط افرادی که می‌خواهند به‌ صورت ایمن به شبکه جهانی اینترنت متصل شوند، استفاده شود.

شما می توانید با استفاده از وی پی ان به صورت رمزگذاری شده به اینترنت متصل شوید. رمزگذاری موجب افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی می گردد. رمزگذاری ( Encryption ) روشی برای تبدیل متن عادی به مجموعه ای از کدهای غیرقابل خواندن است. یک کلید یا رمزگشا ( decryptor )، کدها را به اطلاعات قابل خواندن برمی گرداند. وقتی از وی پی ان استفاده می کنید، فقط دستگاه شما و ارائه دهنده VPN حاوی کلید رمزگشایی هستند و اگر شخص دیگری بخواهد از شما جاسوسی کند، فقط یک سری کاراکترها را می بیند.

سه نوع اصلی رمزگذاری وجود دارد: هش، رمزنگاری متقارن و رمزنگاری نامتقارن. هر نوع نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد و ارائه دهندگان مختلف شبکه خصوصی مجازی درجات مختلفی از رمزگذاری را ارائه می دهند.

شبکه خصوصی مجازی به جای آنکه ترافیک اینترنتی شما ( به عنوان مثال جستجوهای آنلاین، آپلودها و دانلودها ) را به طور مستقیم به ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) ارسال نماید، ابتدا ترافیک شما را از طریق یک سرور VPN هدایت می کند. به این ترتیب، هنگامی که داده های شما در نهایت به اینترنت منتقل می شوند، به نظر می رسد که از سرور وی پی ان می آید، نه دستگاه شخصی شما. بدون شبکه خصوصی مجازی، آدرس IP شما در وب قابل مشاهده است. شبکه خصوصی مجازی به عنوان یک واسطه، آدرس IP شما را از طریق تغییر مسیر ترافیک پنهان می کند.

وی پی ان به شما امکان می دهد با ایجاد یک تونل رمزگذاری شده از وای فای عمومی غیرخصوصی استفاده کنید تا از این طریق داده های شما به یک سرور راه دور که توسط ارائه دهنده خدمات وی پی ان اداره می شود، ارسال گردد. سپس سرور VPN داده ها را به صورت رمزگذاری شده و ایمن به سایت مورد نظر ارسال می نماید. رمزگذاری داده ها و اتصال ایمن به اینترنت یکی از مهم ترین مزیت های خرید وی پی ان است.

اگر سرورهای VPN از نظر جغرافیایی دور باشند، گاهی اوقات موجب کندی در عملکرد رایانه شما گردد. برای بهترین عملکرد، یک وی پی ان با سرورهای واقع در سراسر جهان را انتخاب نمایید. به این ترتیب، داده های شما می توانند از طریق مکان نزدیک تری هدایت شوند.

برخی از سرویس های وی پی ان محدودیت هایی را اعمال می کنند. به عنوان مثال، ممکن است مقدار داده ای را که می توانید در یک اتصال ارسال کنید، در یک دوره زمانی محدود نماید، یا سرعت ارسال داده را محدود کند؛ این محدودیت ها به خصوص در سرویس های VPN رایگان رایج است. بنابراین در هنگام خرید وی پی ان میبایست این موارد را در نظر بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید